W 82. rocznicę wydarzeń w Sierakowie zapraszamy na uroczystość upamiętniającą poległych żołnierzy AK.
O godzinie 15:00 odprawiona zostanie msza święta polowa. Po mszy nastąpi złożenie wieńców upamiętniających poległych bohaterów.
Po uroczystości serwowana będzie grochówka.
Organizatorzy: Gmina Izabelin, Centrum Kultury Izabelin, Grupa Kampinos ŚZŻAK, Kampinoski Park Narodowy, sołectwo Sieraków
Lokalizacja: miejsce pamięci w Sierakowie (naprzeciwko posesji nr 26).
Należy przestrzegać regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego i zasad zachowania na terenie parku narodowego.
Regulamin wydarzenia
----------------------------------------------------------
"(…) Wiosną 1944 roku oddział „leśnych” był już całkiem spory. Na spotkanie z nimi wyruszyli rowerami dowódca dywersji ppor. Marian Grobelny „Macher”, ppor. Stefan Kruszyński, „Dołęga”, plut. pchor. Julian Beer „Pierwotny”, sierż. Stefan Leszczyński „Ezel” i kpr. Wiesław Kowalewski „Rydz”. Kiedy byli już na wylocie z Sierakowa wpadli w zasadzkę. Grupa przebranych żandarmów uzbrojonych w broń automatyczną otworzyła do nich ogień. Niemcy rozkazali miejscowym położyć poległych w koleinach drogi, tak aby rozjechały ich wozy, po czym pośpiesznie udali się do Zaborowa, bojąc się spotkania z „leśnymi”. Poległym urządzono pogrzeb, w którym wzięła udział cała kompania, ciała przewieziono na wozach do pobliskich Lasek na cmentarz i tam pochowano. Nazajutrz żandarmi zjawili się w Sierakowie i gdy dowiedzieli się o pogrzebie, rozkazali wykopać zmarłych i zakopać za murem cmentarza przy drodze. Były to jednak już ostatnie dni bezkarności żandarmów, wkrótce zapłacili za swoje czyny. Zmarłych pochowano ponownie na cmentarzu po wojnie, aby uniknąć już kolejnego bezczeszczenia zwłok."